Close

Poslovno upravljanje u vreme krize – predavanje prof. dr Dejana Erića

Predavanje poslovno upravljanje u vreme krize

Sposobnost i hrabrost da se brže menjamo, poslovna fleksibilnost i inovativnost, agilnost i mogućnost predviđanja, ali i prevazilaženje psiholoških barijera i ustaljenih navika – osnovni su preduslovi koje privredni subjekti moraju primeniti i poboljšati u okolnostima gotovo svakodnevnih promena, spoljašnjih i unutrašnjih faktora poslovanja, teze su dekana Bankarske akademije u Beogradu, prof. dr Dejana Erića, koje je obuhvatio na nedavnom predavanju u Kompaniji Metalac, organizovanom u okviru sednice Parlamenta privrednika u proširenom sastavu na temu: Uticaj aktuelnih svetskih zbivanja na privredu Srbije. Prisutne su pozdravili Zvonko Tufegdžić, direktor Regionalne privredne komore Kraljevo, i Radmila Trifunović, generalna direktorka Kompanije Metalac.
Najpre kovid kriza 2020, potom globalna suša 2022. i rat na tlu Evrope između Rusije i Ukrajine, koji nije samo vojni, već ekonomski i informacioni, uslovili su da danas u svetu vlada visok stepen neizvesnosti u međunarodnim odnosima, pa i u poslovanju, naročito u industrijama koje su oslonjene na izvoz i cene proizvodnih sirovina na svetskoj berzi.
U zemljama sa privredom zavisnom od uvoza i stranih investicija, gde vlada prezaduženost i koje pribegavaju pozajmljivanju kod međunarodnih izvora za održavanje finansijske stabilnosti – a Srbija je takva zemlja – neophodno je stalno sprovoditi promene u strukturama, načinu razmišljanja i vrstama poslovanja iznutra, dakle u samim preduzećima. „Uzdajte se, dakle, samo u svoje resurse; nemojte čekati da vam drugi pomogne, to se verovatno neće desiti“, poručio je, osim ostalog, Erić.

Predavanje poslovno upravljanje u vreme krize
Generalni direktor kompanije Metalac, Radmila Trifunović, potvrdila je da se procesi planiranja i kod nas sažimaju na kraće rokove, što posledično menja sve procese i ustaljene radne navike, a na pitanje ima li razloga da sugrađani, koji rade u Metalcu, strepe za svoja radna mesta zbog poremećaja na svetskoj sceni, rekla je:

Metalac u 16 preduzeća ima 2200 zaposlenih, nismo ni mi spokojni zbog tog broja ako pogledamo šta se sve dešava, od koga smo sve zavisni i šta sve utiče na naše poslovanje. Metalac upravo i opstaje toliko godina zato što stalnim planskim aktivnostima traži neke nove kupce, neka nova tržišta, kreira nove proizvode, pa tako i sada. I pre аktuelne krize smo otpočeli sa menjanjem procesa proizvodnje i plasmana u pravcu digitalizacije i robotizacije. Međutim, naša politika je, kao što znate, da ne preduzimamo otpuštanja, bez obzira na sve, ne treba ljudi da budu zabrinuti. Tačno je, zbog optimizacije proizvodnje moraće da dođe do određenog smanjenja broja radnika, ali to će se dešavati prirodnim putem, na jedan pristojan, ljudski način, dok ćemo za to vreme otvarati neke nove opcije za zaposlenja – izjavila je Radmila Trifunović po okončanju predavanja o poslovnom upravljanju u vreme krize u kompaniji Metalac.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.